Ako ďalšiu sme si vzali na mušku novinku z dielne fínskeho Feelmax-u – Feelmax Vuoma. Výrobca uvádza, že ide o najlepšie topánky pre rastúce detské nôžky vhodné do chladnejšieho počasia. Feelmax Vouma je topánka, ktorá umožňuje rast nohy dieťaťa bez obmedzenia. Konečne aj starší syn (4 r. , dĺžka chodidla 18,2 cm a šírka 7,3 cm, tvar chodidla „umiernený plutvonožec“ 🙂 ) mal čo testovať a vzali sme tieto kotníkové prechodné topánky naozaj ako veľkú výzvu – veď keď už človek vysolí takú vysokú sumu za topánky pre dieťa, niečo od nich bude aj očakávať.

Fakty o Feelmax VOUMA od výrobcu

Topánky sú vhodné do chladnejšieho počasia. Sú veľmi flexibilné, široké a ľahké. Majú tenkú ale pritom odolnú podrážku NatuRun s hrúbkou 1,8 – 2,5 mm, zvršok je celý kožený. Táto topánka sa vyrába vo veľkosti 22 – 34 a každé balenie obsahuje termálnu stielku. Výrobca odporúča pre zvýšenie vodeodolnosti použiť impregnáciu.

Fakty o Feelmax VUOMA od Bosáčik-a

Dalo by sa povedať, že s popisom výrobcu súhlasíme. Feelmax Vouma sú skutočne ako stvorené do chladnejšieho počasia (ale nie do zimy, keď naváľa meter snehu a klesne teplota na -20 °C). Predstaviť si ich však pokojne viem aj v lete na nejakej poriadnej tatranskej turistike. Flexibilnosť podrážky je nepopierateľná, dá sa s ľahkosťou ohnúť do všetkých smerov a je fakt ultratenká.

Recenzia Feelmax VUOMA 1

Čo by sme však trošku poopravili je, že na rozdiel od iných modelov Feelmax nie sú Vouma extrémne široké. Sú široké iba tak „normálne“ (pri veľkosti 30 a dĺžke 19,4 cm majú Feelmax Vouma šírku 7,5 cm – merané meradlom clevermess)  Sú však širšie ako napríklad W-model od Filii v porovnateľnej veľkosti (asi o 3-4 mm) – čo určite poteší majiteľov širších nožičiek. Váhovo by sme tieto topánky zaradili k ultraľahkým, jedna topánka má váhu len 129 g.

Recenzia Feelmax VUOMA 2

Topánky sa zapínajú pomocou suchého zipsu, ktorý umožňuje utiahnutie aj na užšie členky. Ľahko si ich obuje aj mladšie dieťa (problém môže robiť ALU vložka, ktorá sa pri obúvaní zvykne krčiť). Tvarovo sadnú lepšie skôr na nôžky s užšou pätou a širšou prednou časťou chodidla. Farba topánok je hnedá s červenými detailmi, čo je z môjho pohľadu veľmi pekná a vkusná kombinácia pre chlapcov i pre dievčatá (náš tester bol z nich hneď po vybalení nadšený).  Prvá vizuálna kontrola ukazuje sem tam na nejaké to lepidlo alebo pokrčenú podrážku – nič hrozné, no Fíni si mohli dať na kvalite prevedenia trošku viac záležať a topánky zbaliť napríklad do vkusnej škatule, kde by sa tak nepopučili ako v plastovom vrecku.

Dosť bolo teda faktov, poďme testovať!

Topánky nám dorazili práve 1.12. V ten večer nám aj nasnežilo, tak sme samozrejme neodolali a šup s nimi na nohy. Malý v nich behal ako srnka, boli mu pohodlné, nepremokli, nebola mu zima na nohy a nešmýkalo sa mu v nich. Veď posúďte sami. Behal by tak vo vibramkách? (Podmienky: čerstvo napadaný sneh, teplota tesne pod nulou.)

Nasledujúci asi mesiac v nich chodil Šimon do škôlky, väčšinu času si teda obúval topánky sám. S ALU vložkou sme to vzdali už na začiatku, malý bol z nej veľmi nervózny, že sa mu stále posúvala pri obúvaní, tak som mu ju nakoniec aj prestala dávať. Stalo sa však po mesiaci, že práve najmenej kvalitné miesto na topánke – evidentne lacné suché zipsy – túto záťaž 4-ročného dieťaťa nezvládli a vyzerajú po necelých 2 mesiacoch nosenia takto:

Recenzia Feelmax VUOMA 3

Verím, že opraviť to nebude pre šikovného obuvníka žiaden problém, a pri zapnutých zipsoch to nevidno, ale na čo si pri takých drahých topánkach robiť ešte ďalšie výdaje? Škoda! Fakt veľká škoda tých sucháčov! Ide (zatiaľ) len o problém estetický, nie funkčný. Nemusí to byť ale i Váš prípad. Ak si dieťa obúva topánky na suchý zips správne a dá si záležať na jeho presnom umiestnení, nemuselo by sa to stať.

Začiatkom januára u nás prisnežilo, prituhlo a my sme stále testovali. Stále častejšie sme však mali od testera hlásené, že mu je na nôžky zima (aj teplota na teplomere ukazovala stále menej a menej). Jedno doobedné testovanie mu do nich napadal sneh zhora a premokli (ani sa nedivím, v tú noc nasnežilo asi 30 cm nového snehu), tak som dala malému len provizórne štucne a hajde s nimi do ďalšieho kola testovania.

  Recenzia Feelmax VUOMA 4

Pri poobedňajšej sánkovačke však dokonca premokli – asi sme prekročili ich tolerovaný vodný stĺpec bez impregnácie. Ale mama sa nevzdáva a pri ďalšom testovaní samozrejme impregnuje (na impregnáciu sme použili dve vrstvy impregnačného spreja Waterstop od značky Collonil). Pomohlo a odvtedy nám už tieto topánky nepremokli.

ZÁVER

Feelmax Vuoma sú celokožené celoročné topánky vhodné aj do chladnejšieho počasia (s kvalitnou merino ponožkou (napr. nami overená značka Didriksons) odhadujem ich nositeľnosť v komforte do teploty cca – 8 °C). Ideálne budú tiež na letnú tatranskú turistiku, s kvalitnou impregnáciou zvládnu aj primerané vlhko. Vhodné sú do mesta na betón i do hôr do terénu. Zaradili by sme ich do kategórie všestranne využiteľných topánok. Dajú sa vynosiť takmer celoročne (s výnimkou treskúcej zimy s kopami snehu), alebo kým Vám rastúca nôžka Vášho dieťaťa dovolí. Majú ultratenkú 1,8 – 2,5 mm NatuRun podrážku. Tvarovo sedia hlavne „umierneným plutvonožcom“ s úzkou pätou a širšou (ale nie extrémne širokou) prednou časťou chodidla. Zapínajú sa na suchý zips, ktorý však výrobca pravdepodobne podcenil – zips sa môže (ale nemusí) po čase používania začať rozstrapkávať, ani jeho farba nie je vzhľadom k farbe topánky ideálna. Po necelých dvoch mesiacoch nosenia nie sú na testovanej obuvi žiadne iné známky opotrebovania a vyzerajú ako nové. Pre porovnanie ešte uvádzam stav dvoch značiek topánok – Vivobarefoot RenoFeelmax Vuoma po dvoch mesiacoch nosenia tým istým 4-ročným chodcom. (Vivobarefoot nosené takmer každý deň od polovice septembra do polovice novembra, Feelmax nosené od začiatku decembra do polovice januára).

  Recenzia Feelmax VUOMA 5

Môžete si byť teda istí, že Feelmax-om dal Šimon v priebehu testovania patrične zabrať.

Feelmax Vuoma sú aktuálne naše najobľúbenejšie topánky v botníčku. Také ľahké, ohybné a pohodlné 100% barefoot topánky sme myslím ešte ani nemali. Určite ich odporúčame a stojí za to si za nich priplatiť. A keď vám rozmerovo sadnú ako nám, určite svoj výber neoľutujete.

Feelmax Vuoma nájdete v predaji aj u nás v eshope http://bosacik.sk/eshop

Pridajte Komentár

Návrat hore