Sandále pre slobodné a zdravé nohy

Sandále OrtoPlus Barefoot sú výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú bosé sandále s maximálnym priestorom pre slobodný pohyb svojich nôh a tiež chcú, aby boli pekné a štýlové.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 1

 

Názov, ktorý im nepristane

Sandále sú z dielne českého výrobcu OrtoPlus, ktorý sa rozhodol preraziť na topánkovom trhu aj v oblasti minimalistickej obuvi pre „bosé“ obúvanie. Zdá sa, že tento zámer im naozaj vyšiel veľmi dobre.

Pokiaľ vo vás vyvoláva názov obchodnej značky „ORTO“ zvláštne pochybnosti o zdravej topánke, tak je to v poriadku. Firma sa drží na trhu už 20 rokov s filozofiou „zdravotná obuv“, ale okrem radu OrtoPlus Barefoot nespĺňa ich obuv takmer žiadne podmienky topánky, ktorá je skutočne rešpektujúca k zdravým chodidlám a všetkým jeho prirodzeným funkciám (teda aspoň podľa mojich kritérií).

Skúsme im tento vážny topánkový zločin na chvíľku odpustiť a pozrite sa so mnou na ich krásnu mladú lastovičku – bosé sandále.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 2

 

Materiál

Sandále sú celé vyrobené z kože. Výrobca ponúka vegánsku verziu (aj verziu pre nevegánov ). Vnútorná stielka je vyrobená z prírodnej nefarbenej kože, čo sľubuje, že vás sandále nezafarbia ani v daždi. Treba ale počítať s tým, že rýchlo naberú punc používania.

Podrážka je tenká 2 mm pryžová vrstva s protišmykovou úpravou. Jej tvar sa snaží kopírovať tvar priemerného chodidla, skôr širšieho.

S chodidlom sú spojené cez dva oddelené popruhy. Jeden je pevný na palec a druhý je nastaviteľný so suchým zipsom okolo priehlavku a päty. Suchý zips je veľmi praktický a efektívny. Umožňuje na mieru prichytiť sandále k nohe.

Sú prekvapujúco ľahké. Nevážia viac ako vtáčie pierko. A to je dôvod, prečo na nich pri chôdzi úplne zabudnete.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 3 Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 4 Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 5

 

Ako pracujú s chodidlom

Po vyskúšaní sandálov som bola prekvapená ako tento jednoduchý spôsob uchytenia umožňuje chodidlám slobodu v pohybe a sandále jej stabilitu. Dôležité je, aby palec dobre dosadol na pevný popruh. Podľa tvaru podrážky by sa dalo povedať, že sú vhodné pre širšie chodidlo, ale vďaka zadným popruhom sa v nich ani užšia noha nestratí. Vďaka dvom milimetrom podrážky sa veľmi rýchlo vytvarujú presne podľa chodidla a zvlnia sa do príjemnej mušle. Musím uznať, že tento minimalistický spôsob uchytenia je veľmi osviežujúci. O prsty sa určite báť netreba.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 6 Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 7

 

Veľkosť

Dobrá správa pre všetkých.

OrtoPlus Barefoot sú k dispozícii vo veľkostiach 36-46. Je to super výhoda pred výrobcami, ktorí sa obmedzujú iba na „dámsku“ veľkosť.

Moje nohy majú dĺžku presne 245 mm a sandále sú vo veľkosti 38 (250mm), čo je tak akurát. Pre tento typ obuvi by mohol byť nadmerok na príťaž. Noha sa počas chôdze prirodzene posúva dopredu a potom dozadu. Vďaka 2 mm nepocítite hranu podrážky.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 8

 

Pre široké aj útle.

Pre moje široké chodidlo by som potrebovala o pár mm širšiu podrážku.

Hurá, výrobca ponúka sandále vo dvoch šírkach „typ A“ a „typ B“.

Rozdiel je približne 1 cm.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 9

 

Skutočný komfort pre chodidlo

Tento typ sandál (inšpiráciu hľadajte v Indii) sa objavuje u mnohých výrobcov, ale oproti iným má OrtoPlus Barefoot jeden veľký bonus. Je to ich ľahkosť.

Chodidlá majú tendenciu v letných horúcich dňoch trochu napuchnúť a tieto sandále ponúkajú nielen možnosť uvoľniť popruhy, ale mať nohy celý deň úplne voľné a slobodné.

 

Niečo o mne

Som aktívna mama 3 ročnej Lujzy a 16 ročných synov Samuela a Adama. Behám, čítam, otužujem, milujem.

Behu naboso sa venujem 5 rokov. Zabehla som niekoľko polmaratónov naboso (v slušnom čase :). Okrem vytrvalostného behu som členkou klubu orientačného behu v Košiciach (KOB Metropol). Pred dvoma rokmi som sa pridala k členom klubu zimného plávania a športového otužovania (Košické tulene). V pracovnom vesmíre sa venujem hlavne energetike.

Môj bosonohý svet nevznikol zo dňa na deň. Zmena prišla postupne, ale nezvratne. Zástancom chodenia bez topánok som od chvíle, keď som našla príčinu mojich bolesti v kolene. Bolo to na jar 2014. Čítala som v tom čase knihu Stvorení pre beh (Born To Run) a plná inšpirácie a nadšenia som chcela vyskúšať beh naboso ako o ňom písal Christopher McDougall. Odvtedy som sa iba zobúvala až do úplného zobutia.

K pohybu naboso a otužovaniu inšpirujem cez svoje príspevky na stránke Život bez topánok.

Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 10 Recenzia na OrtoPlus - Dámske sandále – Dione (autor Lucia Hendrichovská) 11

 

Ak by ste sa pre OrtoPlus sandále rozhodli aj vy, tento model si môžete zakúpiť tu. Kompletnú OrtoPlus ponuku nájdete tu.

 

Pridajte Komentár

Návrat hore